Elektronická cestovná autorizácia - ESTA

Od roku 2008 môžu slovenskí občania slobodne cestovať do USA bez víz. Stačí len vyplniť registráciu ESTA prostredníctvom on-line formulára ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

ESTA vás oprávňuje navštíviť USA na dobu maximálne 90 dní, a to na turistickú a služobnú cestu alebo tranzit. Na jednu registráciu môžete vycestovať opakovane, vždy však maximálne na túto stanovenú dobu. Pri každej ceste do USA obdržíte od imigračného úradníka povolenie k pobytu na dobu 3 mesiacov. Dátum vstupu do krajiny vám bude zaznačený v cestovnom pase.

Ak už máte vydané víza do USA a sú ešte platné, nesmiete si podať prihlášku o registráciu ESTA. Musíte počkať, kým vám víza nevypršia.

Vízová politika USA zakazuje držiteľom registrácie ESTA pracovať v USA. Niektoré formy štúdia sú povolené, avšak maximálne na 18 hodín do týždňa.

Postup registrácie ESTA je veľmi jednoduchý a rýchly. Výsledok žiadosti sa dozviete hneď, ale aj napriek tomu odporúčame vyplniť registráciu ESTA najneskôr 72 hodín pred plánovaným odletom.

Požiadavky pre vycestovanie do USA na základe bezvízovej registrácie ESTA:

  • Občianstvo štátu s bezvízovým stykom.
  • Platný biometrický pas (všetky slovenské cestovné pasy vydané po 15. januári 2008 sú biometrické) 
  • Účel cesty do USA na krátku dobu ako turistická, služobná a súkromná cesta, alebo iba prestup a pokračovanie do inej krajiny.
  • Pobyt v USA nepresiahne 90 dní.
Spracuvávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich využívaním